VOLKSWAGEN Golf VI Variant 1.4L TSI 7AT FWD (122 HP)
2009–2013
121
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1426kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 R17 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |