VOLKSWAGEN Golf VII 5 Doors 2.0L TDI 4MOTION 6MT AWD (150 HP)
2017–2019
148
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4257mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |