VOLKSWAGEN Golf VII Alltrack 1.6L TDI 6MT AWD (110 HP)
2014–2017
109
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4679mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1544kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |