VOLKSWAGEN Golf VII Alltrack 1.8L TSI 4MOTION 6MT AWD (168 HP)
2017–2020
166
bhp
Power
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 123.6kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1552kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |