VOLKSWAGEN Golf VII Alltrack 1.8L TSI 6AT AWD (180 HP)
2014–2017
178
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4679mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1462kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |