VOLKSWAGEN Golf VII Alltrack 2.0L TDI 6AT AWD (184 HP)
2014–2017
181
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4679mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1584kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |