VOLKSWAGEN Golf VII Alltrack 2.0L TDI 6MT AWD (150 HP)
2014–2017
148
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4679mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 1631mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |