VOLKSWAGEN Golf VII GTD Variant 2.0L TDI 6MT FWD (184 HP)
2015–
181
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4575mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2631mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |