VOLKSWAGEN Golf VII R 3 Doors 2.0L TSI 4MOTION BlueMotion 6MT (300 HP)
2013–2017
296
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1476kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |