VOLKSWAGEN ID.5 82 KWh (174 HP)
2021–
10.4
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2771mm |
| Kerb Weight | 2042kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R19 // 255/50 R19 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drum |