VOLKSWAGEN ID. Buzz 82 KWh (204 HP)
2023–
10.2
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
Dimensions & Weight
| Length | 4712mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1938mm |
| Wheelbase | 2987mm |
| Kerb Weight | 2459kg |
| Boot Capacity | 1121L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 // 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |