VOLKSWAGEN Jetta 1.2L TSI BlueMotion 6MT FWD (105 HP)
2010–2014
103
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |