VOLKSWAGEN Jetta 1.4L 5MT FWD (150 HP)
2018–2021
148
bhp
Power
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1392cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1333kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |