VOLKSWAGEN Jetta 1.4L Hybrid 7AT FWD (150 HP)
2010–2014
148
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1502kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 H |
| Front Brakes | 288 X 25 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 272 X 10 Mm Discs |