VOLKSWAGEN Jetta 1.6L TDI 5MT FWD (105 HP)
2010–2014
103
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1392kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |