VOLKSWAGEN Jetta 1.8L 6MT FWD (170 HP)
2018–2021
168
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1800cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1441kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45/R17H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |