VOLKSWAGEN Jetta 2.0L 6AT FWD (115 HP)
2010–2014
114
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1307kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | 11.0 X 0.9-In Vented Front Discs |
| Rear Brakes | 10.7 X 0.4-In Solid Rear Discs |