VOLKSWAGEN Jetta 2.0L TDI 6AT FWD (140 HP)
2010–2014
138
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1456kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 T |
| Front Brakes | 11.3 X 1.0-In Vented Front Discs |
| Rear Brakes | 10.7 X 0.4-In Solid Rear Discs |