VOLKSWAGEN Jetta 2.0L TSI 6AT FWD (200 HP)
2010–2014
197
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 279Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 236km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |