VOLKSWAGEN Jetta 2.0L TSI 6AT FWD (210 HP)
2018–2021
207
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1982cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.5kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1449kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40/R18H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |