VOLKSWAGEN Jetta 2.5L 6AT FWD (170 HP)
2010–2014
170
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2475cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1398kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |