VOLKSWAGEN Lavida 2.0L 5MT (120 HP)
2008–2012
118
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4608mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1283kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |