VOLKSWAGEN Lupo 3L 1.2L TDI 5AT (61 HP)
1999–2005
60
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
78.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1191cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 78.4mpg |
| Combined | 3L/100km |
| Urban | 3.6L/100km |
| Extra-Urban | 2.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3530mm |
| Width | 1620mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2320mm |
| Kerb Weight | 803kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |