VOLKSWAGEN Lupo 1.4L 16V FSI 5AT FWD (105 HP)
1998–2005
103
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 199km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3530mm |
| Width | 1640mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2320mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |