VOLKSWAGEN Multivan 2.5L TDI 6MT FWD (130 HP)
2003–2015
129
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2460cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1941mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2174kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |