VOLKSWAGEN Passat 3 Doors 1.9L 4MT FWD (116 HP)
1973–1981
114
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1921cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 154Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Hr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |