VOLKSWAGEN Passat Alltrack 2.0L TDI 4Motion 6MT AWD (140 HP)
2012–2015
138
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1706kg |
| Boot Capacity | 603L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |