VOLKSWAGEN Passat Alltrack 2.0L TDI SCR 4MOTION 6AT AWD (190 HP)
2015–2019
187
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |