VOLKSWAGEN Passat CC 1.8L TSI 7AT (160 HP)
2009–2011
158
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1521kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |