VOLKSWAGEN Passat CC 2.0L TDI BlueMotion 6AT (170 HP)
2009–2011
168
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1581kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |