VOLKSWAGEN Passat CC 3.6L FSI 4MOTION 6AT AWD (300 HP)
2009–2011
296
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3598cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1704kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |