VOLKSWAGEN Passat GTE 1.4L TSI 6AT (218 HP)
2015–2019
154
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
147
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 147mpg |
| Combined | 1.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4768mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1722kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |