VOLKSWAGEN Passat Hatchback 2.0L 5MT FWD (116 HP)
1981–1987
114
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1078kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |