VOLKSWAGEN Passat R36 Variant 3.6 V6 6AT (300 HP)
2008–2010
295
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3598cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.7mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4774mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2708mm |
| Kerb Weight | 1747kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |