VOLKSWAGEN Passat (US) 1.8L TSI 6AT FWD (170 HP)
2012–2019
170
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | 12.3 X 1.0-In Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 10.7 X 0.4-In Discs |