VOLKSWAGEN Passat (US) 2.0L TDI 6MT FWD (140 HP)
2012–2019
138
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1539kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | 12.3 X 1.0-In Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 10.7 X 0.4-In Discs |