VOLKSWAGEN Passat (US) 3.6L V6 6AT FWD (280 HP)
2012–2019
276
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1563kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 94H |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Disks |