VOLKSWAGEN Passat Variant GTE 1.4L TSI 6AT AWD (156 HP)
2019–
154
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
180.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 180.9mpg |
| Combined | 1.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4773mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1521mm |
| Wheelbase | 2786mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |