VOLKSWAGEN Passat Variant 1.3L 4MT FWD (54 HP)
1974–1981
54
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
92
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1272cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 945kg |
| Boot Capacity | 745L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |