VOLKSWAGEN Passat Variant 1.4L TSI 6MT FWD (150 HP)
2010–2014
148
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 212km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1626kg |
| Boot Capacity | 603L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |