VOLKSWAGEN Passat Variant 1.6L 4MT FWD (72 HP)
1981–1988
71
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 158km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4540mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 996kg |
| Boot Capacity | 745L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |