VOLKSWAGEN Passat Variant 1.6L 4MT FWD (85 HP)
1974–1981
84
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 955kg |
| Boot Capacity | 745L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |