VOLKSWAGEN Passat Variant 1.6L 5MT FWD (102 HP)
2000–2005
101
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 185km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4680mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1294kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |