VOLKSWAGEN Passat Variant 1.6L 5MT FWD (72 HP)
1988–1993
71
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1157kg |
| Boot Capacity | 578L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |