VOLKSWAGEN Passat Variant 1.6L TD 5MT AWD (69 HP)
1981–1988
68
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 152km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4540mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 745L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |