VOLKSWAGEN Passat Variant 1.6L TD 5MT FWD (80 HP)
1988–1993
79
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 164km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 578L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |