VOLKSWAGEN Passat Variant 1.6L TDI 6MT FWD (105 HP)
2010–2014
103
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1543kg |
| Boot Capacity | 603L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |