VOLKSWAGEN Passat Variant 1.8i 5MT FWD (90 HP)
1981–1988
89
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 169km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4540mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 998kg |
| Boot Capacity | 745L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |