VOLKSWAGEN Passat Variant 1.8L 5MT FWD (90 HP)
1993–1997
89
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 173km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1224kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |