VOLKSWAGEN Passat Variant 1.8L G60 5MT AWD (160 HP)
1988–1993
158
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1376kg |
| Boot Capacity | 578L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |